איל התוכן שבאירוע - בר\בת מצווה כהזדמנות חינוכית

 
 איל
  התוכן שבאירוע
   054-4206705
 

 

שבויים בזמן  |  


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> בר\בת מצווה כהזדמנות חינוכית
 
שוב ושוב אני פוגש הורים ובפיהם אותה השאלה בוואריאציות שונות:
"הילד רוצה אירוע במועדון ואילו אנו רוצים אירוע באולם, מה לעשות, איך לשכנע אותו?"
או לחלופין:
"הילד רוצה עוד ועוד אטרקציות ולא מבין שאין לנו כסף בשביל כל זה, מה לעשות?"
 
במאמר זה ננסה להבין מהיכן מתחילה הבעיה וכיצד נוכל להתמודד איתה. המאמר אמנם מנוסח בלשון זכר, אך הוא נכון לבת המצווה, לא פחות משהוא נכון לבן.
 
נדמה לי כי כדי להתמודד עם הבעיה, צריך קודם כל להבין מה מהות הוויכוח ביניכם לבין בנכם, ומתוך כך, מדוע אינכם מצליחים לשכנע אותו.
 
דומה, כי בעצם אתם מתווכחים על צורתו החיצונית של האירוע. אתם רוצים צורה חיצונית (אולם) אחת ואילו הילד רוצה צורה חיצונית אחרת (מועדון). בוויכוח מעין זה, ברור שאינכם מצליחים לשכנע את הילד. אחרי הכל, כמו כל ילד, גם בנכם רוצה אירוע מגניב, כמו שכולם עושים. כמו רוב הילדים בגילו, כך גם הוא, דואג בעיקר איך יראה בעיני חבריו ולא איך יראה בעיני הדודים.
 
אולם בעצם, אם לא נסתכל ברובד העליון של הוויכוח, אלא נשאל את עצמנו מה באמת מטריד אתכם ומדוע אינכם רוצים באירוע שהוא מבקש, הרי נגלה שהוויכוח מתנהל בשני מישורים שונים. אתם רוצים באירוע שיסמל את משמעותו המיוחדת של היום ואילו בנכם מתעלם ממשמעות בר המצווה ועוסק אך ורק בצורה החיצונית של האירוע.
 
ושוב, אתם נמצאים במלכוד. כי אם אינכם מדברים באותו המישור, כיצד תוכלו לשכנע אותו?
 
הפתרון נעוץ כמובן ביצירת בסיס משותף לדיון.
ראשית, עליכם לגבש, ביניכם לבין עצמכם, דעה ברורה לגבי משמעות בר המצווה ומקומו בחיי בנכם. זה המקום להפסיק להתבייש ולהוציא מן הארון את כל אותם ערכים ישנים של יהדות, ציונות, ארץ ישראל, שורשים. שאלו את עצמכם קודם כל, מה משמעות האירוע עבורכם, מה הייתם רוצים להעביר לבנכם כמסר ביום היכנסו למצוות, מעבר לטקס החיצוני.
 
רק לאחר שעניתם לעצמכם על שאלות אלו, גשו לשיחה עם בנכם. הפעם, אל תעסקו כלל באופי האירוע. דברו עם בנכם בדיוק על הנושאים שביררתם לעצמכם. דברו איתו על התבגרות, על לקיחת אחריות על מעשיו, על הקשר אל העם והארץ, על הקשר אל השורשים. אל תרצו לו, אלא עסקו בברור משותף ביחד איתו על מנת שתוכלו להגיע להבנה משותפת, מהי חגיגת בר המצווה ומה היא מסמלת.
 
נסו לסכם ביחד עם בנכם, על דף נייר, מהם הנושאים המשמעותיים ביום הזה שאותם הייתם רוצים, גם אתם וגם הוא, להדגיש ולסמל במהלך האירוע. נסו לחשוב ביחד כיצד בונים לאירוע תוכן ממשי שיכיל את הדברים עליהם דיברתם.
 
רק אחרי שתעברו יחד את התהליך הזה, גשו לדון עם בנכם כיצד יראה האירוע מבחינה חיצונית ומה יהיה אופיו. שאלו את עצמכם ואותו, איזה אירוע ישקף בצורה הטובה ביותר את מה שאתם חושבים שהאירוע צריך לשקף. זה המקום לשים על השולחן גם את צרכיו החברתיים של בנכם ולחשוב, כיצד ניתן לשלב בין התכנים והסמלים לבין אופי החגיגה שימצא חן בעיני חבריו. אני בטוח שתוכלו למצוא ביחד פתרונות יצירתיים, החל משני אירועים נפרדים וכלה באירוע שמתחיל באופי מסוים בחלקו האחד ועובר לאופי אחר בחלקו השני.
 
כאן המקום לשים על השולחן גם את האילוצים שלכם. דברו עם בנכם על התקציב. הזכירו לו, כי באירוע אתם מציינים את התבגרותו וכי עליו להתחיל לקחת אחריות ולחשוב על הדברים בצורה בוגרת. חשבו יחד איתו למה יכול התקציב להספיק וקבעו יחד איתו את סדר העדיפויות על פיו תחליטו מה עושים ומה לא.
 
איני מבטיח לכם חיים קלים. ברור לי שהתהליך שאני מציע מחייב התמודדות חינוכית לא פשוטה. אך אם תלכו בדרך זו, תופתעו לגלות עד כמה בנכם התבגר, תופתעו לגלות עד כמה ניתן לדבר איתו בהיגיון ולהגיע איתו למסקנות משותפות, תוכלו לנהל אירוע מכובד, כמו שרציתם, אבל החשוב מכל, תרוויחו בדרך את בנכם ואת תהליך ההתבגרות המשותף שלו ושלכם.
 
בהצלחה
איל  
לייבסיטי - בניית אתרים