איל התוכן שבאירוע - בר\בת מצווה - כיצד לגשת אל התוכן

 
 איל
  התוכן שבאירוע
   054-4206705
 

 

שבויים בזמן  |  


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> בר\בת מצווה - כיצד לגשת אל התוכן
 
אני נתקל בלא מעט הורים השואלים עצמם, איך לגשת לאירוע בר\בת המצווה.
בעולם השטחי בו אנו חיים, אנו נוטים לשכוח לא פעם את המהות האמיתית של הדברים ולהיתפס לפרטים החיצוניים, הפחות חשובים. התוצאה היא, למרבה הצער, שלא פעם אנו מוצאים עצמנו באירוע נוצץ מבריק ומלא רושם אשר מותיר אותנו בתחושת חלל ריק ונשכח כבר ביום המחרת.
 
חגיגת בר\בת המצווה היא חגיגה מיוחדת במינה. זהו בעצם טקס ההתבגרות של הנער, הרגע בו אנו אומרים לו "הגעת לגיל בו אנו יכולים להטיל על כתפיך את האחריות הגדולה להיות חלק מכלל עם ישראל. מעכשיו אתה אחראי למעשיך ומעשיך משפיעים עליך ועל כולנו".
 
בין אם אתם דתיים או חילונים, אם הגעתם לקרוא את המאמר הזה, אתם וודאי מסכימים איתי כי זוהי אמירה כבדה ובעלת משמעות רבה מכדי שניתן לה לחלוף במסיבה סתמית וחסרת משמעות.
 
אם כך, איך בכל זאת בונים תוכן לאירוע שכזה?
 
ראשית עליכם לשאול את עצמכם מהו המסר שברצונכם להעביר לבנכם ביום הזה. ובהתאם לכך, מה הוא התוכן הכללי שתעניקו לאירוע. כמובן שכל מה שיאמר כאן בהמשך מתייחס לבנים ולבנות כאחד.
 
דוגמאות לתכנים אפשריים:
 
v    דמות היסטורית שאיתה הילד מזדהה. מי היא הדמות, מה מייחד אותה, מה אנו יכולים ללמוד מאישיותה?
v    סיפור משפחתי – האם יש במשפחתכם סיפור מעניין שתרצו לחבר אליו את הילד? זה יכול להיות סיפור העליה לארץ, סיפור המלחמה בה השתתף מישהו מבני המשפחה, סיפור ההישרדות של מי מן הסבים בשואה, סיפור של אחד מאבות המשפחה שהיה רב או מנהיג בקהילה וכדו'.
v   פרשת השבוע – בין אם הילד עולה לתורה ובין אם לא, כדאי לבדוק מהי פרשת השבוע הרלוונטית ומהי ההפטרה שנקראת אחריה. מאוד ייתכן שתמצאו שם נושא שאתם מתחברים אליו.
v    נושא לאומי – אם דיברנו על הצטרפות לכלל העם, הרי שכל נושא ציוני הנוגע לתקומת העם בארצו יהיה מתאים לעניינינו
v    נושא תנ"כי – מי אנחנו? מאין באנו? מהם השורשים שלנו כאן?
v     תכנים נלווים נוספים – מעבר לתוכן המרכזי ניתן להוסיף גם תכנים משניים כמו ברכת הדרך של ההורים לילד בדרכו החדשה, או אולי גם טקס בו אורחים נוספים מעניקים לו עצות וברכות לדרך.
 
 
התהליך
כעת, לאחר שבחרתם את התוכן ניתן להתחיל לחשוב על הדרכים למימושו.
כדאי להתייחס אל האירוע כאל רגע השיא של תהליך למידה ארוך. במילים אחרות, אל תחכו לרגע האחרון. תנו לעצמכם ולבנכם מספיק זמן בכדי לבנות את הידע וההזדהות עם הנושא. אל תלעסו לו את החומר יותר מדי, למדו את הנושא יחד איתו דרך טיולים, שיחות עם בני משפחה, חיפוש באינטרנט, או כל דרך אחרת שתעלה על דעתכם.
מה שתציגו באירוע צריך להיות התוצר הסופי של התהליך שהילד עבר עד לאירוע.  
 
 
טכניקה
 
עכשיו, אחרי שעברנו את כל זה, אפשר לדבר על האירוע עצמו.
איך אנו מביאים את כל מה שדיברנו עליו עד עתה ומציגים אותו בדרך מעניינת באירוע?
בכדי לענות על השאלה הזו אתם צריכים לשאול עת עצמכם כמה שאלות מקדימות:
 
v    מה אופיו של הילד? האם הוא יכול להופיע בפני קהל? האם הוא ביישן? האם יש לו כשרון כתיבה, ציור, נגינה, שתרצו לעשות בו שימוש?
v   מה אופי המוזמנים? כמה מוזמנים יש לכם? מה גילם? האם ניתן יהיה לשתף אותם בטקסים? האם תהיה להם סבלנות לשמוע דרשות ונאומים?
v    מה התקציב העומד לרשותכם?
 
התשובות לשאלות האלה הן אלו שיכתיבו את האמצעים בהם תשתמשו. הנה לדוגמא כמה אמצעים העומדים לרשותכם – חלקם פשוטים וזמינים וחלקם דורשים השקעה תקציבית:
 
v    עבודה – הילד יכול להכין אלבום עבודה המציג את מה שלמד במהלך התהליך שעברתם. אלבום כזה יכול להיות מוצג באולם לעיון האורחים, בצירוף הסבר קצר על הסיבה בשלה נבחר הנושא.
v    דרשה\נאום – כמיטב המסורת יכול הילד לשאת דרשה, בה, במקום הטקסט היבש המודה לאביו ואמו שהביאוהו עד הלום, הוא מספר מהו הנושא שלמד, מדוע בחר בו ומה הוא לוקח ממנו איתו לדרכו החדשה.
v    מצגת – ניתן להכין בבית מצגת מחשב פשוטה. מצגת כזו יכולה להיות מוצגת בכניסה לאירוע, או לחלופין, ללוות את הדרשה של הילד ולהעשיר אותה. אם יש לכם תקציב לכך, ניתן לגשת לאיש מקצוע ולהפיק מצגת מקצועית שתהיה עשירה יותר ותכיל פס קול ואפקטים שיהפכו אותה למרגשת ומעניינת יותר.
v    הצגה – באם יש לילדכם כשרון משחק, ניתן לכתוב טקסט העוסק בנושא ולהמחיז אותו בהשתתפותו של בנכם
v    שיר – באם יש לבנכם כשרון מוזיקלי, ניתן לכתוב שיר העוסק בנושא אותו בחרתם, להלחין אותו, ובהתאם לתקציב העומד לרשותכם, לשיר אותו במהלך הערב או להפיק קליפ בו בר המצווה שר את השיר.
v    עיצוב האולם – שוב, אם יש לכם בבית את הכישרונות והזמן הדרושים לכך תוכלו לעשות זאת לבד. אם לא, תוכלו לגשת למעצב מקצועי, לספר לו מהו הנושא ולבקש ממנו לעצב לכם שולחנות ופינות באולם שיתאימו לנושא. לדוגמא, אם בחרתם כנושא את ירושלים, תוכלו לעצב אלמנטים קישוטיים על השולחנות בצורת חומת ירושלים. אם בחרתם בדמותה של חנה סנש, תוכלו להשתמש במצנח כחלק מעיצוב האולם וכן הלאה כיד הדמיון הטובה עליכם.
v    טיול – תוכלו להקדים לאירוע (או, במידה והאירוע הוא בשבת, לשלב במהלכו) טיול העוסק בנושא האירוע או בנושא המתקשר אליו. הטיול יכול להיעשות עם כלל האורחים או, במידה ויש לכם אורחים רבים מדי, תוכלו לטייל רק עם קבוצה נבחרת (המשפחה הקרובה). אתם יכולים לקחת לטיול מדריך מקצועי, או, שבהכנה מתאימה, בר המצווה יכול להדריך את הטיול בעצמו.
v    סרט – אם אתם יכולים להרשות לעצמכם, סרט הוא בוודאי אמצעי שיעשיר את האירוע. הסרט יכול לבוא במקום הדרשה או בנוסף לה. הוא יכול להיות רציני או מחוייך. הוא יכול לעסוק ישירות בנושא שבחרתם לאירוע או לבוא כתוספת ולעסוק בנושא אחר. בכל מקרה, סרט שיהיה עשוי טוב, יוסיף לאירוע שלכם הרבה מאוד.
 
בשורה התחתונה
 
אם תקדישו לתוכן את הזמן והמחשבה הראויים לו, תמצאו עצמכם בסוף האירוע מביטים בסיפוק על מה שהשגתם ועל המקום שאליו הגיע הילד שלכם. בנוסף לכך תופתעו לגלות עד כמה האורחים שלכם, כולל החברים של הילד, ממשיכים לדבר עוד זמן רב על האירוע ולציין עד כמה אירועים אחרים נראים עלובים לעומתו.
 
והכי חשוב
בהצלחה ושיהיה במזל טוב
לייבסיטי - בניית אתרים