איל התוכן שבאירוע - סרט לאירוע - כיצד לבחור מפיק?

 
 איל
  התוכן שבאירוע
   054-4206705
 

 

שבויים בזמן  |  


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> סרט לאירוע - כיצד לבחור מפיק?
 
התקדמות הטכנולוגיה הביאה למצב בו כמעט כל אחד יכול להפיק סרט בביתו. מצד אחד מצב זה משחק לידי הלקוחות, מאחר וכעת ניתן להפיק סרט בעלויות נמוכות יחסית. אך מצד שני, המצב גרם לכך שהשוק מלא בחאפרים, כאלה שבמקרה הטוב עשו קורס קצר בתחום, אך אין להם כל השכלה וניסיון מקצועי של ממש.
 
הבעיה היא, שרובינו לא ממש מבינים בתחום ולכן, כשאנו באים לבחור את איש המקצוע שיפיק עבורנו את הסרט שלנו, אנו לא ממש יודעים מה אנחנו צריכים לחפש.
 
במאמר זה ננסה לתת כמה נקודות שכדאי להתייחס אליהן בעת בחירת המפיק, וכמה אחרות שבניגוד למה שאולי היינו חושבים, אפשר לייחס להן פחות משמעות.
 
ציוד
אנו נוטים להתפעל בקלות מן הציוד המקצועי שחברת ההפקה מראה לנו. כדאי לדעת שמלבד הרושם החיצוני, הציוד הזה הוא לרוב חסר משמעות. חברות הפקה אשר מתעסקות בהפקה לשידור בטלוויזיה, אכן מחזיקות ציוד מקצועי יקר מאוד, אך בהפקה, המיועדת לאירוע, אין כל הצדקה להשתמש בציוד כזה. ואכן, עלויות השימוש בציוד כזה ובהתאם לכך, עלויות הפקת סרט, על ידי צוות צילום מקצועי, המצויד בציוד האמור, יהיו גבוהות בהרבה מאלה שאתם יכולים להרשות לעצמכם.
 
למעשה, הציוד אותו מציגים לכם בחברות ההפקה לאירועים, הוא ציוד מדרג הביניים שבין המצלמה הביתית לבין המקצועית. בעידן האנלוגי, היה לציוד זה יתרון משמעותי על פני הציוד הביתי. היום, לאחר שהמצלמות הדיגיטאליות נכנסו לשימוש ביתי, יהיה לכם קשה מאוד להבחין בהבדל כלשהו באיכות הסרט, בין זה שצולם בציוד ביתי איכותי לבין זה שצולם בציוד ה"מקצועי".
 
במילים אחרות. כל עוד המפיק שלכם לא משתמש במצלמה ביתית מן הדור הישן, שאלת הציוד היא שאלה משנית.
 
ניסיון מקצועי
כאן אנו מגיעים לנושא קצת יותר משמעותי. כפי שכתבנו למעלה, חלק גדול מן המפיקים בתחום, הם למעשה חסרי כל ניסיון והשכלה ממשיים. כדאי לנסות לבדוק מה עשה המפיק שלכם לפני שהחל להפיק באופן עצמאי. האם יש לו ניסיון של ממש? האם עבד אי פעם בשוק המקצועי? האם עשה משהו משמעותי בתחום הטלויזיה או הקולנוע?
 
עולם התוכן
מאחר ואתם מעוניינים לקבל תוצר שיש בו יותר מטכניקה בלבד, כדאי לבדוק מהו עולם התוכן שהמפיק שלכם מביא איתו. האם יש לו מה לתרום לאירוע שלכם מבחינה תוכנית, או שמא הוא מבין רק בצד המקצועי? האם תצטרכו ללעוס עבורו את התכנים ולהשאיר לו את הצילום והעריכה בלבד, או שתוכלו לקבל ממנו ערך מוסף, של העמקה רעיונית לטובת האירוע שלכם.
במילים אחרות, שאלו את עצמכם מה עוד הוא יודע, חוץ מלצלם.
 
האדם שמאחורי המצלמה
בהפקות גדולות, צוות ההפקה הוא גדול ומגוון. בהפקה לאירוע לעומת זאת יהיה בדרך כלל הצוות מצומצם מאוד, עד כדי איש אחד. כדאי לכן לנסות ולהבין מיהו האיש ומהם הם כישוריו. סרט הוא לא רק צילום ועריכה. סרט הוא גם תסריט, הוא גם סיפור שצריך לדעת לספר. שאלו את עצמכם האם האיש שלפניכם מסוגל לכתוב תסריט טוב, מסוגל לספר סיפור. נסו לברר מה הוא כתב בעבר.
זכרו שתסריט טוב הוא הבסיס לסרט טוב. בלעדיו למעשה אין לכם כלום.
 
מחויבות
נסו להבין עד כמה המפיק שלכם מחויב כלפי האירוע שלכם. האם הוא מקדיש לו את הזמן והרצינות הדרושים, או שהוא מנסה לדחוף אתכם למשהו קצר ומהיר?
מפיק רציני, ינסה לנהל תהליך של לימוד והבנה מהו הסרט הדרוש לכם ומהם התכנים שכדאי לכלול בו. מפיק חלטוריסט, ינסה למכור לכם תבנית פשוטה ומהירה על מנת לקבל את הכסף מהר ככל האפשר ולעבר לפרויקט הבא.
 
אלה הן הנקודות החשובות לטעמי בבחינת המפיק. לאחר כל אלה נשאלת כמובן שאלת התקציב. אך זו כבר שאלה שתצטרכו ללבן ביניכם לבין עצמכם.
 
שיהיה בהצלחה
לייבסיטי - בניית אתרים